Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 101 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

O moim bloogu

Blog

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 7665

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Facet

Pytamy.pl

HEJ

Kategorie

Chmura informatyczna

czwartek, 17 stycznia 2013 9:32
Skocz do komentarzy

1. Definicja

Chmura informatyczna- model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę. Używana jako usługa oferowana przez dane oprogramowanie. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem.

 

2. Z czego się składa?

Rodzaje:

-prywatne - będące częścią organizacji, aczkolwiek jednocześnie autonomicznym dostawcą usługi,

-publiczne- będące zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą

-hybrydowe- będące połączeniem filozofii chmury prywatnej i publicznej. Pewna część aplikacji i infrastruktury danego klienta pracuje w chmurze prywatnej, a część jest umiejscowiona w przestrzeni chmury publicznej.

Na przykładzie arkusza kalkulacyjnego, klient płaci za możliwość tworzenia arkuszy, nie jest natomiast świadomy gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie ani gdzie zapisywane są dane oraz jakie inne usługi są wykorzystywane by dostarczyć tę, którą jest zainteresowany. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług dostępnych dla klienta, w której ukryte są wszelkie szczegóły, których świadomość jest zbędna w korzystaniu z usługi.

Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Termin „chmura obliczeniowa” jest związany z pojęciem wirtualizacji. Model „chmury obliczeniowej” historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za potrzebami usługobiorcy.

3. Oprogramowanie

 

Software as a Service- jeden z modeli chmury obliczeniowej, polegający na dystrybucji oprogramowania, gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom poprzez Internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta. Model SaaS przerzuca obowiązki zarządzania, aktualizacji, pomocy technicznej z konsumenta na dostawcę. W efekcie użytkownik oddaje kontrolę nad oprogramowaniem dostawcy i obowiązek zapewnienia jego ciągłości działania.

4. Zastosowanie

Przetwarzanie w chmurze często jest rozważane równolegle z wirtualizacją. Wirtualizacja to tworzenie wirtualnej wersji platformy sprzętowej, systemu operacyjnego, urządzeń pamięci masowej lub zasobów sieciowych. Większość infrastruktur przetwarzania w chmurze intensywnie korzysta z wirtualizacji serwerów, technologii umożliwiającej obsługę przez jeden serwer fizyczny wielu serwerów wirtualnych, z których każdy ma własny system operacyjny i aplikacje. Zamiast udostępniać jeden serwer fizyczny z marginesem mocy obliczeniowej (często niewykorzystywanej) wystarczającym do obsługi szczytowego obciążenia jednej aplikacji, można dynamicznie dopasowywać dostępną moc procesora i pamięć dyskową w jednym lub kilku centrach przetwarzania danych odpowiednio do zmiennego obciążenia aplikacji. Ta sama praca zostaje wykonana przy znacznie mniejszym zapasie wydajności.

Środowiska zwirtualizowane mogą przynieść znaczne korzyści biznesowe i techniczne firmom świadczącym usługi przetwarzania w chmurze. Rozwiązania działające w chmurze działają zwykle w elastycznych, wysoce zautomatyzowanych infrastrukturach, którymi zarządza się prościej i taniej. Użytkownicy mogą swobodnie wybierać sprzęt z obsługą sieci WWW, którego chcą używać, w tym smartfony i tablety. Ponadto rozwiązania w chmurze publicznej eliminują konieczność poważnych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie, ponieważ nie wymagają lokalnych zasobów serwerowych.

5. Darmowe chmury informatyczne:

Usługi udostępniane w chmurze są płatne ale również można korzystać z rozwiązań darmowych. Prawie każdy z nas korzystał z Chmury nie wiedząc nawet o tym. Posiadając konta mailowe i wymieniając się informacjami korzystamy właśnie z jednej z usług cloud computing.

źródła: wikipedia; powerquality.eaton.com; diux.pl

Podziel się
oceń
10
7


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  7 665